Drobečková navigace
Výsledky výzkumného projektu RaDron představují slibné rozšíření technologií pro zajištění radiační bezpečnosti. Pokročilý autonomní dron z dílny Fakulty elektrotechnické ČVUT, osazený unikátními částicovými detektory pražské společností ADVACAM, umožní účinně detekovat zdroje radioaktivity, včetně těch pohyblivých. Nová metoda lokalizace může v budoucnu usnadnit i práci specializovanému…
V pondělí 23. října měl v rámci konference H2 Fórum 2023 premiéru vůz na podvozku Tatra Force třetí generace s pohonným systémem využívajícím námi vyvíjené vodíkové palivové články. Vývoj vozidla probíhá v rámci pětičlenného konsorcia, vedeného společností ÚJV Řež. Dalšími partnery projektu jsou automobilka Tatra Trucks, firma Devinn, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze…
Naše kontakty se zástupci maďarského průmyslu a energetiky jsme v říjnu posílili podporou setkání na půdě Velvyslanectví ČR v Budapešti.
Číslo 2/2023 je věnováno zejména spouštění 3. bloku jaderné elektrárny Mochovce a představení společnosti Slovenské elektrárne. Dozvíte se, jak probíhal celý proces přípravy spuštění EMO3, jak se na výstavbě nových mochovských bloků podílela ÚJV Řež a společnost TES a jakou úlohu při spouštění plní Úrad jadrového dozoru SR, Poradné vedecké konzíliuma společnost VUJE.
Přečtěte si v novém vydání zpravodaje Jaderník, jaké projekty a zakázky aktuálně řeší společnosti ze Skupiny ÚJV.
Závěrečné setkání týmu mezinárodního projektu Halden Reactor Project (HRP) proběhlo ve dnech 21. a 22. září u nás v Řeži pod vedením Jana Klouzala a kolegů z jeho divize Jaderná bezpečnost a spolehlivost.
Naši kolegové z divize Integrita a technický inženýring pod vedením Jána Buláka a Jany Vochomůrkové provedli během zářijové odstávky Jaderné elektrárny Temelín výměnu jednoho z předepjatých lan na vnější ochranné obálce reaktoru.
Naši kolegové z divize ENERGOPROJEKT PRAHA, respektive její pobočky v Uherském Brodě, vyhráli dělenou hlavní cenu „Stavba roku Zlínského kraje“ za zdařilý projekt rekonstrukce Kulturního domu Strání.
Stále se zvyšující požadavky na bezpečnost, spolehlivost a konkurenceschopnost jaderných elektráren při souběžném stárnutí zkušených NDT pracovníků vedou, mimo jiné, i k rostoucím nárokům na vývoj a aplikaci nových robotických inovativních technologií a ke stále širšímu využití strojového učení, umělé inteligence, virtuálních defektů a simulačních NDT aplikací. V ÚJV Řež vedeme…
Kolega Daniel Dopjera z divize Integrita a technický inženýring nás v americkém New Orleans zastupoval na každoročním setkání specialistů EPRI (Electric Power Research Institute), zodpovědných za oblast NDE (Non-Destructive Evaluation) na jaderných elektrárnách v USA.